strategia marketingowa

Ile kosztuje STRATEGIA MARKI?

Ile kosztuje strategia marki?

Marketingowe to zależy znów ma swoje dwa oblicza.

Na obronie, którą miałam pod koniec czerwca 2023 roku z Brand Manager, gdzie analizowałam markę winiarska zapytano mnie ile kosztowałby taki audyt i analiza? Jak bym to wyceniła.

Od razu pomyślałam o 50 tyś . Może Cię tu zaskoczę, ale wzięłam pod uwagę kilka kwestii.

Pierwsza to czas spędzony na tym by poznać markę, czas by zbadać jej konkurentów, czas, który spędziłam na Social Mediach marki winiarskiej, jej dystrybutora na Polskę. To również godziny analiz firm konkrecji. Badania rynku, wywiady i na koniec zebranie wszystkiego do spójnej całości.

Badanie trendów i tego co można, czego nie można w markach winiarskich. Co powinno się a czego nie. To wszystko ułożyło się w świetną analizę, w której nie tylko wykazano duże braki, ale zostały sformułowane wnioski i rekomendacje do działu marketingu.

Razem ok 3 miesiące ciężkiej i czasochłonnej pracy. Tak bym to wyceniła bez wahania jeszcze raz.

Na pewno nie raz się spotkaliście z tym, że jeśli nie ma ceny to pewnie jest drogo, jakby było tanio, na pewno sprzedający zamieścił by taką informację. Tak jest w Lubinie na giełdzie czy targu. Idąc przed siebie widzimy truskawki za 9, 10 czy 11 zł. Wracamy instynktownie do tych za 9 zł./kg bo chcemy zapłacić jak najmniej.

No chyba, że te które są droższe wydają się nam smaczniejsze. Wyglądają na bardziej suche, czy takie które mogą postać do jutra. To właśnie te kwestie bierzemy pod uwagę podczas zakupów. Decydujemy i wybieramy te, które nam odpowiadają. I jeśli spieszę się bardzo, bo wiem, ze mam tylko 20 min do tego by odebrać dzieci z zajęć dodatkowych. Nie będę szukać i biegać po targu by kupić najtańsze czy najładniejsze, wybtp liczyć! Jedyne szybka realizacja.

Wracając do tematu i pytania, które zadałam na samym początku. To właśnie różne cechy, warianty, czy składowe będą się składać na konkretną wycenę przygotowania strategi marketingowej dla Twojej firmy.

Należy wziąć pod uwagę ile osób będzie się zajmowało przygotowaniem strategii, czy jest to jedna osoba freelancer, który nie dzieli się z nikim swoim zarobkiem – poza oczywiście Zusem i US.:)

Który za wykonaną pracę jako początkujący strateg by nazbierać portfolio wykona strategię za 10 -15 zł. Zakładając, że zrobi to dobrze. Czyli tak. byś ty jako jego klient był zadowolony.

Jeśli miałabym tu przytoczyć inny przykład tym razem Agencji Marketingowej, w której za strategię odpowiadają co najmniej 3 a nawet 4 osoby, to wspomniane wcześniej 10 tys. należało by wymnożyć o ilość osób biorących w tym udział. W tym przypadku wydawać by się mogło, że więcej osób więcej pomysłów, to korzystniej dla mnie. ? Ale czy na pewno?? Z doświadczenia wiem, ze im więcej osób decyzyjnych tych gorzej, dla mnie, dla grafika, dla stratega…itd

10 – 100 tyś! względnie – to zależy dla kogo, dla niektórych to może być mało dla niektórych bardzo dużo!

Po przeanalizowaniu Internetu znalazłam, że oferowana strategia jest od 10,000.00 – 100,000.00zł.

Z czego wynikają te różnice?

Tak jak wspomniałam wyżej to może być Agencja Marketingową, to może być początkujący strateg, a nawet taka prozaiczna rzecz jak specyfikacja i co dokładnie zawiera. Zadając pytanie ile to będzie kosztowało powinieneś otrzymać informację za co płacisz. Co dokładnie otrzymasz.

Łańcuch rezultatów czyli co może być brane pod uwagę podczas wycen?

INPUT – czyli wkład np. mój czas jaki poświecę danemu projektowi. Po rozmowach z klientem decyduję i wyceniam czas jaki jest mi potrzebny na dany projekt. Tak zwane roboczo godziny

20h, 40h, przy większych projektach 100h. To jest mój przelicznik, który stosuję podczas przygotowywania dla Was wycen.

OUTPUT – produkt końcowy – należy to rozumieć w ten sposób: Mam szablon strategii, klient płaci za produkt końcowy. Czyli wszystko to co klient otrzymuje ode mnie w ramach naszej umowy (raport, prezentacja, dokument tekstowy, wydruk itp. )

OUTCOM – wynik, nie to ile czasu zostało włożone, nie to co jest efektem końcowym zamówienia, a efekt i korzyść jaką przynieście sformułowanie strategii. Znalezienie problemu, dotarcie do niego. Otrzymanie wymiernych korzyści. Uporządkowanie firmy.

IMPACT –Wartość jaką można dostarczyć klientowi – Długofalowy efekt procesu jaki może mieć wpływ, stworzenie strategii a następnie wdrożenie jej. Jednak moja uwaga, to może być mylne. Bo to, że stworzymy strategię to nie jest koniec. To dopiero początek, Następnie trzeba cały czas konsekwentnie ją wdrażać.

Maciej przeprowadził ankietę na Linkedin, w której zadał pytanie o cenę za strategię marki -do wyboru były 10, 25, 50, 75 tys. Jak się okazało najwięcej wyników było tych w kwocie 25 tys. jak sam określił w swoim podcast to dobra cena. Za dobrze przygotowaną, spójną i

Czy warto??

Moimi klientami są małe i średnie firmy.

W swoim doświadczeniu już 16 letnim mam projekty zrealizowane z w większości dla małych firm. Nasza współpraca polega na zaangażowaniu obustronnym. Spotkania, rozmowy

Zadam Ci pytanie – Jaki budżet marketingowy posiadasz? Strategia marki to długofalowy proces zazwyczaj plan na 2-5lat. Posiadanie strategi i powieszenie jej na ścianie to nie ma sensu. Musisz na samym początku określić budżet marketingowy, sprzedażowy. Tak by móc zaplanować swoje działania. Jeśli jest on zbyt mały. To zastanów się czy strategia marketingowa jest Ci potrzebna?

KAŻDA MARKA POTRZEBUJE STRATEGII,

jednak równie ważne jest też posiadanie i zaplanowanie budżetu na najbliższe 5 lat. Dopiero wtedy to wszystko ma sens.

Podsumowując

Sprawdź: zakres usług, estymowane zaangażowanie czasowe wykonawcy, stawkę godzinową gdyby doszło do sytuacji, w której będzie potrzeba spotkać się jeszcze kilka razy.

Koszt strategii marketingowej może wynosić od 10 tysięcy do 100 tysięcy złotych, zależnie od liczby osób zaangażowanych i specyfikacji. Zalecam uwzględnienie czasu pracy, produktu końcowego oraz oczekiwanych rezultatów przy oszacowaniu kosztów. Wartość strategii tkwi w długofalowym wpływie na firmę i konsekwentnym jej wdrażaniu.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment